Správné skladování olivového oleje
Již jste si vybrali svůj AOVE? Velmi nás těší, že ten náš. Je tedy načase povědět si něco o správném skladování olivového oleje. Okamžikem stočení oleje do balení, určeného k distribuci ke konečnému zákazníkovi, je způsob skladování to nejdůležitější pro zachování kvality vašeho AOVE po co nejdelší čas. Proto se tomuto tématu budu věnovat trošku podrobněji.
Na rozdíl od kvalitních vín, která v rukách odborníků časem na kvalitě získávají, u olivového oleje je to bohužel přesně naopak. Olivový olej postupem času na kvalitě ztrácí – odborník, neodborník. Tento proces se nazývá oxidace a neexistuje způsob, jak jej zastavit, ale… Právě vhodným skladováním však můžeme dopomoci k jeho výraznému zpomalení.
Abyste získali nějakou konkrétnější představu, uvedeme si imaginární příklad.
Koupíte si začátkem roku 2019 AOVE s uvedeným datem spotřeby 12/2020. Uvedený údaj nám říká, že si vámi zakoupený olej zachová udávanou kvalitu minimálně do konce roku 2020 při správném skladování olivového oleje. V opačném případě se o kvalitu svého oleje můžete připravit klidně půl roku od jeho zakoupení.
Skladování olivového oleje na cestě k zákazníkovi
AOVE má tři úhlavní nepřátele a těmi jsou vzduch (oxid), světlo (hlavně sluneční) a teplo. Každý, kdo se věnuje produkci olivového oleje, to samozřejmě ví a ti, co jim na jejich oleji záleží, tomu věnují stejnou péči jako všem předcházejícím fázím.
Po získání oleje z oliv se tento uchovává v nerezových tancích při adekvátní teplotě a bez přístupu vzduchu a světla. Z těchto tanků se pak stáčí do obalů určených k distribuci. Ihned po stočení se tyto ukládají do kartonových krabic a v optimálním případě se z nich vyjmou v momentě, kdy si je koupí konečný zákazník. Tak to samozřejmě nemůže fungovat vždycky. Distribuce probíhá přes e-shopy, obchůdky zdravé výživy a hlavně největší distribuční síť, kterou jsou prodejny potravin. Drtivá většina se tudíž prodá z regálu, pěkně vystavená očím zákazníků, ale také světlu.
Pro prodej v obchodní síti by tudíž měly být používány výhradně zatmavené lahve, zelené nebo hnědé. Také plechové nádoby a nebo z mého hlediska ideálním balení zvaném ˝bag in box˝. Doporučuji nikdy nekupovat olivové oleje vystavené na prodejně, nebo kdekoliv, v průhledném (nezatmaveném) balení, ať už ve skle nebo PET lahvích. Nekupoval bych ani ty v zatmavených lahvích v momentě, kdy tyto prodejce nešikovně umístí do regálu naproti výloze, do které mu půl dne svítí slunce.
V případě e-shopu musíme spoléhat na znalost a poctivost prodejce ohledně skladování olivového oleje. Každopádně by k vám v tomto případě měl olej dorazit buď v kartonové krabici nebo e-shopy velmi oblíbeném, neprůhledném a skoro nezničitelném plastovém sáčku.
Naše přičinění
Náš AOVE uskladníme na vhodném místě. S jeho otevřením počkáme na okamžik, kdy ho budeme používat. Nemyslím tím situaci, kdy v následujícím týdnu nemáme naplánováno připravit si svůj oblíbený salát nebo vynikající steak. Mluvím spíš o případu, kdy doma ještě máme nějaký otevřený olej a víme, že nám ještě třeba měsíc vydrží.
Tři hlavní nepřátelé
Teplo
Ideální teplota pro skladování je mezi 15-25° Celsia. Vždy platí, že vyšší teploty škodí daleko víc než nižší. Nevhodná jsou tedy místa v blízkosti tepelných spotřebičů, skříňka v lince nad sporákem, mezera za lednicí. Také všechna místa, která nám přes den zahřívá slunce a nebo naopak lednička, velmi chladný sklep, balkón atd. AOVE také neprospívají teplotní výkyvy, proto se doporučuje odlít si, ze své např. 5-ti litrové lahve kterou máme vhodně uskladněnou, do (nejlépe zatmavené) lahve o obsahu kupříkladu 0,5 litru a tuto mít k ruce v kuchyni pro každodenní použití.
Vzhledem k tomu, že olivový olej ˝mrzne˝ již při teplotě 5,5° Celsia, se vám v zimě může stát že vám, třeba kurýr, doveze vámi objednaný, zlatavě průhledný olej, ve stavu neprůhledném a konzistencí podobající se spíše máslu s nezdravou barvou. Netřeba se lekat, nebo začít spílat kurýrovi či prodejci. Ponecháme jej v pokojové teplotě a nejdéle za pár hodin bude jako dřív bez toho, aby se to podepsalo na jeho chuti či kvalitě. Nejsem toho sice zastáncem a ve Španělsku neznám nikoho, kdo by to praktikoval, ale některé zdroje tvrdí, že i v mrazáku se dá AOVE skladovat, aniž by to mělo na kvalitu vliv.
Světlo
Světlo je další nepřítel urychlující stárnutí našeho AOVE. Jednoduše pryč od světla a ještě dál od slunečních paprsků. Jak triviální a přitom není ani ve Španělsku nemožné setkat se s případem, kdy vám na zahrádku v restauraci obsluha přinese, pokud se tam již nenachází před vaším příchodem, k objednanému jídlu na tácku i olejničku z průsvitného materiálu a tuto tam samozřejmě nechá na přímém slunci po celou dobu návštěvy k vaší dispozici a někdy i další hodiny ještě poté, co restauraci opustíte. A dílo zkázy pak dokončí, když na závěr pracovního dne tyto již poloprázdné olejničky, začnou doplňovat do té doby správně uskladněným olejem. Nejenže tomu přes den se ˝opalujícímu˝ oleji, už nepomůžou, ale navíc znehodnotí i ten čerstvě dolitý a další den se situace opakuje.
Vzduch
Třetím velkým nepřítelem AOVE je vzduch. Také žádná složitá věda. Čím méně přijde náš olej do kontaktu se vzduchem, tím lépe. Tanky, o kterých jsem se zmínil dříve, jsou vybaveny systémem, který se španělsky nazývá ˝siempre lleno˝, volně přeloženo stále plné. Jejich víko je pohyblivé a klesá nádobou zároveň s klesající hladinou. Tento systém zamezuje přístupu vzduchu po celou dobu. Protože si drtivá většina z vás takové nádoby pořizovat nebude, budeme se řídit tím, že po každém použití svůj olej pečlivě uzavřeme.
Několik rad na závěr
Když si zakoupíte AOVE ve větším, řekněme v 5-ti litrovém balení, což je z ekonomického hlediska velmi správná volba, a víte, že vám vydrží delší čas, doporučil bych při prvním otevření rozdělit si toto množství na menší části. Použít můžeme tři lahve o obsahu 1,5 litru. Tyto správně uskladníme. Zbylého půl litru pak přelijeme do nějaké zatmavené lahve, co vám bude k ruce v kuchyni. Také se můžeme s někým rozdělit. Koupíme-li napůl s někým z rodiny, či kamarádkou, kamarádem, zkrátíme tak na polovinu dobu od otevření po jeho spotřebu. Dbejte na to aby nádoby, do kterých budete svůj olej přelévat, byly vždy čisté a suché. Před dalším přelitím z nově koupeného oleje musíme opět tyto lahve umýt a vysušit nebo použít nové.
Nikdy nemíchejte nový olej se starým!
AOVE vám obvzlášť při správném skladování nikdy nemůže zdravotně ublížit, proto ani 5 let zapomenutá lahev ve spíži není na vyhození. Více se tomu budu věnovat v kapitole o využití.
Pokračujte do článku přínos pro zdraví