Použití extra panenského olivového oleje

Panenský olivový olej má celou řadu možností použití, od těch všeobecně známých až po ty, o kterých málokdo ví. Jeho využití také není omezeno pouze na potravinářský a kosmetický průmysl, ale dá se uplatnit i jinde. Něco si o tom povíme a nejde než začít možnostmi použití při konzumaci.

Využití olivového oleje v kuchyni

Jen tak

Na lžičku, lžíci, do štamprle a šup tam s ním. V Česku, a hlavně na Valašsku se od nepaměti traduje, užíváte-li panáčka slivovičky po ránu na lačno ani pantokem vás nezabije. Ve Španělsku něco podobného platí o olivovém oleji. Nebudu tady polemizovat o tom, který z těchto dvou darů přírody je zdraví prospěšnější, ale jedno vám můžu zaručit naprosto jistě. S AOVE se vám nikdy nestane, že budete mít někdy problém se zelenající se trubičkou při náhodné silniční kontrole. No a jestli chcete mít jistotu, že jste pro své zdraví udělali maximum a za volant sednout nemusíte, tak klidně dejte od každého po “kalíšku”.

Odborníci se shodují, že optimální množství je 2-5 lžic denně. Zajisté vám došlo, že už opět mluvím pouze o olivovém oleji.

Mezi další varianty “jen tak” bych zařadil například možnost pokapání toustového chleba nebo rozpůleného rohlíku namísto mazání máslem. Ono máslo všeobecně ve Španělsku slouží spíše k pečení, osobně jsem neviděl nikoho, kdo by si jej mazal na cokoli. Na druhé straně jsou Španělé dodneška upnutí k bagetám místo chleba, což zaručuje, že jim ten olej během chvilky nevyteče spodem ven. Nicméně je použitelná možnost, jak jsem slyšel oblíbená ve Francii. Je třeba odlít si do mističky trochu oleje, tuto umístit na mrazák a po “zmrznutí” namazat třeba i na krajíc chleba. Sám jsem to vyzkoušel a můžu říct, že chléb jde ve volném tempu sníst dříve než se olej rozpustí a proteče nám spodem. Také jde samozřejmě jednoduše kousky pečiva do AOVE namáčet.

Do salátů

Domnívám se, že nejznámější a nejrozšířenější způsob použití olivového oleje a to nejen v Česku. Váš AOVE tím neztratí absolutně nic, stejně jako při přímé konzumaci ze svých blahodárných zdravotních přínosů a navíc vám váš salát chuťově posune o nějaký ten “level” výš.

Nakládání a marinády

AOVE se samozřejmě hodí i k nakládání sýrů, masa, ryb, ale i bylinek, zeleniny a dokonce některých druhů ovoce. Naložením docílíme prostředí bez přístupu vzduchu, které zamezí vzniku bakterií, čímž prodloužíme životnost a čerstvost naložené potraviny. Olej nám samozřejmě ovlivní i výslednou chuť a předá porci svých zdraví prospěšných látek.

Stejně tak se hodí i k přípravě různých druhů marinád pro potírání pokrmů na gril nebo pečení. Jeho výrazná chuť vám také umožní použití méně ingrediencí při jejich přípravě podle hesla: Méně je někdy více.

Na smažení ano či ne?

Po pravdě mě dost překvapuje toto dilema ještě i v 21. století. V minulosti proběhlo již množství odborných studií na toto téma a nenarazil jsem ani na jednu, která by dospěla k závěru, že AOVE je na smažení nevhodný. Naopak, v nejedné z nich došli ke zjištění, že je na smažení nejvhodnější. Tudíž jednoznačná odpověď zní – samozřejmě ano. U nás doma používáme ke smažení téměř výhradně AOVE. Neříkám vždy, ale určitě všeho, včetně palačinek a můžu vám říct, jsou vynikající. Vlastně jsem si na jednu výjimku vzpomněl. Cibulku, kterou přidávám do špaget, smažím výhradně na másle, ale do vody, ve které špagety vařím, tu lžíci AOVE už samozřejmě přidat nezapomenu.

Jak na to

Jediné na co musíme dát pozor, což platí i pro otatní tuky, je olej nepřepálit. Kouřový bod u AOVE je udáván mezi 180-190° Celsia a jelikož teplota pro smažení potravin osciluje mezi 130-190° můžeme jej bez obav využít na smažení jakékoli potraviny od třeba již zmíněné cibulky (kouřový bod másla je mezi 121-149°), až po Čechy milovaný smažený sýr, který aby se nám neroztekl po pánvi, potřebuje teplotu oleje okolo 175°C.

Dále je dobré řídit se vhodným postupem při smažení. Teplota olivového oleje by měla být po dobu smažení v rámci možností, co nejstabilnější. Dopručuje se proto před smažením ponechat nějaký čas potraviny při pokojové teplotě před vložením na pánev, nebo například u zmrazených potravin vkládat tyto do oleje postupně. Smažit vodu by asi nikoho z nás nenapadlo a přece to více méně děláme všichni. Drtivá většina potravin totiž nějaké to množství vody obsahuje. Po vložení na pánev se nám tato voda začne okamžitě odpařovat, přičemž spotřebovává energii, olej ochlazuje a také tím pádem prodlužuje dobu, ke smažení potřebnou. Vaši energii pak ubírá také v momentě, kdy je třeba poprskaný sporák vrátit do původního stavu.

Takže čím víc se vám podaří smažené potraviny vody zbavit, tím lépe. Píšu čím víc, protože úplně to asi nepůjde, což je také důvod k další zásadě. Pánev nepřiklápíme pokličkou, na které by se zbylá odpařující se voda srážela a poté vracela zpět tam, kde ji nepotřebujeme. Po chvíli bychom totiž zjistili, že jsme od smažení ladně přešli k dušení. Pokud se vám stává, že přes veškeré snažení máte na pánvi spíš masový vývar, chyba už asi nebude ve vás, ale poohlédl bych se po jiném dodavateli masa.

Klidně několikrát

Na závěr si ještě musíme říct, že AOVE asi jako jediný olej lze použít na smažení i několikrát, aniž by si ztratil všechny své prospěšné látky a nebo se dokonce stal pro naše zdraví škodlivý. Použitý olej z pánve stačí přefitrovat třeba přes kousek látky do hrnečku a uchovat jej pro další použití. Někteří uvádí, že toto můžeme zopakovat i 5 krát. Já však doporučuji spíš 3 použití. I tady platí, že by se neměl míchat použitý olej s novým. Také musíme z dalšího použití vyloučit i olej použitý na smažení ryb a dalších mořských živočichů. Když se nám podaří olej přepálit, což nám naznačí stoupající kouř z pánve (nezaměňujme však s kouřem způsobeným odpařováním vody z potravin), tak jej samozřejmě také nebudeme pro konzumaci používat.

Pečení

Při pečení se vůbec nemusíme bát experimentovat s olivovým olejem. Pro příklad pečené brambory zakapané olivovým olejem nebo kuře namísto másla potírané olivovým olejem, vás může mile překvapit svou chutí. Dnešní trouby nám navíc nabízí také funkci nastavení teploty, tudíž odpadá obava s přepálením oleje. Jak u smažení, tak pečení nabízí olivový olej další ze svých kladných vlastností. Podstatně méně se totiž vsakuje do připravovaných potravin. Nestává se tedy, že bychom po zakousnutí do pečínky nebo řízku měli plnou pusu (a někdy i okolí) tuku.

Pečení na sladko

Jiný případ už je, pečeme-li nějakou sladkost. Pro svoji výraznou chuť se AOVE k tomuto účelu nehodí. Když už se domníváte, že by vám to mohlo chuťově ladit, doporučuje se nahradit běžně používaný tuk naporvé pouze zčásti. Dále je nutno mít na paměti, že budeme-li nahrazovat třeba máslo, které obsahuje zhruba 85% tuku a 15% vody, musíme snížit nahrazované množství o 15-20% jelikož AOVE je téměř ze ze 100% složen z tuků. Také bych doporučil vybrat si AOVE, který nemá výraznou nahořklou chuť, kterou se vyznačují například oleje z odrůdy Picual. Raději bych v tomto případě spíš sáhnul po odrůdě Arbequina. Každopádně před začátkem svůj AOVE ochutnejte, protože jen odrůda oliv vhodnou chuť nezaručí.

Využití olivového oleje pro kosmetické účely

Nebudeme tady rozebírat, kde všude se olivový olej v kosmetickém průmyslu používá k výrobě různých přípravků, ani to které z nich si snadno doma namícháte svépomocí z rad snadno vyhledatelných na internetu nebo literatuře. Zmíníme se pouze o pár možnostech využití bez jakékoli předchozí úpravy.

Vzhledem k obsahu vitamínů a prospěšných látek je AOVE vhodný k vnitřnímu užívání, ale i k užití vnějšímu. Snadno si to odvodíte už jen když vám povím, že složením blahodárně prospívá kůži, nehtům i vlasům. Ano, tušíte správně. Jen doporučuji před tím, než se olivovým olejem potřete od hlavy až k patě vyzkoušet například na vnitřní straně zápěstí, zdali náhodou nepatříte k zanedbatelné hrstce lidí, kteří jsou na olivový olej alergičtí. Také v oblasti očí opatrně. Ublížit vám neublíží, ale u někoho může vyvolat slzení, nebo i pálení očí.

Levné, bezpracné, ale účinné je přidání malého množství AOVE do vany před koupelí. Lázeň je velmi relaxační. Také použití na vlasy je tradičním způsobem, který vřele doporučuji vyzkoušet. Aplikujeme před umytím vlasů. Olivový olej v přiměřeném množství (nalít trošku do dlaně) vtírat do vlasů od hlavy až po konečky. Následně nechat působit, podle toho kolik máte času, čím déle, tím lépe a poté vlasy umýt obvyklíým způsobem. Ne u každého, ale mnohé příjemně překvapí, že jim odpadne i potřeba použití kondicionéru.

Tady bych asi ukončil kapitolu o využití AOVE ve stavu, jak si jej koupíte. Nemohu však vynechat několik rad pro jeho využití i po použití.

Využití použitého olivového oleje

Zejména starší generace ve Španělsku se řídí heslem: “Ani kapka na zmar”.

Když si shrneme, co jsme si již řekli, tak nám vyjde, že může zůstat použitý olivový olej buď po přípravě za studena (saláty, nakládání) a nebo po tepelném použití (smažení). V prvním případě není žádný problém omastit si tímto kousek chleba, rohlíku, bagety, nebo zbytek oleje po naloženém sýru použít právě pro každodenní konzumaci po lžících. Dalším smysluplným využitím je myslet i na vaše domácí mazlíčky, kterým tento použitý olej můžete nakapat na granule. Uvidíte, jak se po nich zapráší. Pozor však na příliš okořeněný olej! Slupnou ho sice stejně rychle, ale mohl by jim zdravotně uškodit.

Stejné využití si však najde i zbylý olej z druhé skupiny, kde se navíc uplatní i olej po smažení ryb. Stejně jako je AOVE prospěšný na naše vlasy, můžeme na psí nebo kočičí srst aplikovat ten použitý olej. Jediné na co třeba myslet je aroma a mastnota oleje. Ne vždy bude žádoucí, že váš mazlík bude chvíli vonět po řízku, nebo vám zamastí peřinu.

Dalších využití bude ještě celá řada, tak jen některá heslovitě.

  • Promazání řetězu kola, motorové pily atd., nebo i zámků (olej nezmrzne jako voda).
  • Lze namáčet třísky na zátop pro lepší hoření. !Nikdy nelít olej do ohně!
  • Vytvořte souvislý povlak na zahradní nádrži pro zachytávání dešťové vody. Nebudou se vám tam množit komáři.
  • impregnace a ošetření dřevěného nábytku, vzhledem k aroma oleje spíš venkovního

Využití se jistě najde ještě celá řada. Nebojte se nám proto napsat svoje zkušenosti. My se o ně na svých stránkách rádi podělíme s ostatními.

Ekonomičnost extra panenského olivového oleje

Je extra panenský olivový olej drahý?

Většina lidí vnímá olivový olej jako drahou surovinu.
Dovolil bych si s tímto pohledem nesouhlasit a to ne jen z pohledu pěstitele a prodejce.
Velkou chybou je cenově srovnávat extra panenský olivový olej s rafinovanými produky
slunečnicových a řepkových olejů. Srovnávat Dacii v základní verzi s Mercedesem v plné výbavě
by většinu taky nenapadla.

Cena je srovnatelná se slunečnicovým i řepkovým olejem

Věnujeme-li pár minut hledání na internetu, tak zjistíme, že cena těchto olejů je velice podobná v momentě, kdy
se jedná o oleje lisované za studena, tak jak tomu je u AOVE automaticky. Na internetu je najdete
také pod nesprávným označením panenský slunečnicový, či panenský řepkový olej, i když toto
označení náleží pouze oleji olivovému.
Plusové body pak extra panenský olivový olej získává možností opakovaného použití při smažení.
Další bodíky bych dal za menší spotřebu oleje při využití AOVE na smažení. Jednoduše kvalitní
extra panenský olivový olej nám z pánvičky nemizí jak pára nad hrncem, takže na stejném množství
osmažíme více.

Olivy se sklízí ručně


Toto srovnání bych chtěl ještě doplnit o fakt, za který již bodíky nebudou, protože to spotřebiteli
může být jedno, že sběr oliv určených pro kvalitní AOVE je stále ruční záležitostí, ne jako vjet
kombajnem do řepkového pole. Prostě taková stará dobrá “hand made”. Na internetu jsem sice
našel u jednoho velkého prodejce olivového oleje v Česku jako zajímavost, že olivy se nesklízí, ale
čeká se až spadnou ze stromu samy do připravených plachet na zem, ale …no comment, je to jako
by vám prodejce ryb tvrdil, že jím prodávané ryby skáčou rybářům z vody na břeh do připravených
kádí.

Při nákupu se vyplatí přemýšlet


Dále bych v této kapitole chtěl zmínit pár rad, jak neutrácet za zbytečnosti.
Dobrý obchodník, jak se říká, vám prodá i to co nepotřebujete. Já se obchodem živil asi 15 let, ale
filizofii jsem měl vždycky, od “dobrých obchodníků”, poněkud odlišnou. Souhlasím s tím co bylo
řečeno, jen bych dodal ….. i to co nepotřebujete, ovšem pouze jednou. Prostě si myslím, že
zákazník má dostávat pravdivé informace, aby se vracel. To jsem ovšem trochu odbočil od tématu.
Máme tu výhodu, že náš produkt, olivový olej, při správném skladování udrží svoji kvalitu a
zdravotní přínosy dlouhodobě. Nakupovat tedy AOVE v malém balení se jen prodražuje a nedává
žádný smysl. Vyjímkou může být koupě v nějaké pěkné lahvi, nebo karafě, kterou dále sami využijete, nebo použijete jako dárek.


Další zbytečnou investicí je nákup různě ochucených olivových olejů, např. s česnekovou, či
citronovou příchutí, neboť díky jedné z vlastností olivového oleje, rychlému vstřebávání chutí a pachů,
si většinu těchto ochucených olejů můžete připravit snadno doma a v množství, které budete
momentálně potřebovat. Během 24 hodin po přidání nějaké ingredience do olivového oleje, tento
převezme chuť i vůni přidané suroviny, ať je to již zmíněný česnek, nebo třeba jahody. Pro
kosmetické účely platí to samé. Na internetu najdete spoust návodů na jejich domácí přípravu.
Něco fungovat může, něco ne, ale neobsahuje-li recept něco podezřelého, uškodit nemůže. Na
našem facebooku, instagramu, nebo webových stránkách vám nabízíme recepty jen vyzkoušené a
funkční. Nezapomeňte jen zkontrolovat, nejste-li na nějakou složku alergičtí.


Závěrem bych chtěl jen poznamenat, že se najdou i tací, co vám budou tvrdit jak je extra
panenský olivový olej drahý a přitom vyhazují měsíčně spoustu peněz za doplňky stravy (chemicky
vyráběné), jejichž zdravotní přínos má kvalitní AOVE už v ceně (cestou přírodní).

Pokračujte do článku kde a jak skladovat olivový olej